دانلود اپلیکیشن آتینو

پیش از این توضیح دادیم که آتینوبیکن یک دستگاه اطلاع رسانی و تبلیغاتی کوچک است. جالب است بدانید که یکی از کاربردهای این دستگاه، نوعی بازاریابی به نام ” بازاریابی مجاورتی (proximity marketing)”  می باشد. پس در این باره بیشتر بدانیم.

بازاریابی مجاورتی ( proximity marketing ) چیست؟

proximity marketing یکی از روش های جدید تبلیغات و بازاریابی است که ترجمه تحت الفظی آن، “بازاریابی مجاورتی” یا “بازاریابی نزدیکی” است، و گاهی “بازاریابی در محیط نزدیک” و “بازاریابی فرامحلی” (hyperlocal marketing) نیز نامیده می شود. این نوع بازاریابی، از تکنولوژی تلفن همراه، برای ارسال پیام های بازاریابی به دستگاه های موبایل کاربرانی که در مجاورت آن کسب و کار هستند، استفاده می کند. در این شیوه بازاریابی، بازار هدف، افرادی هستند که دارای دستگاهی مجهز به تکنولوژی بلوتوث یا WiFi می باشند و پیام ها توسط کسب و کارها، به صورت الکترونیکی، به امید برقراری ارتباط با مشتریان در همان نزدیکی ارسال می شود.

بازاریابان می توانند از طریق سیگنال  بلوتوث یا WiFi، محتوا- که شبیه به یک پیام فرامتنی است و به صورت خودکار روی دستگاه موبایل مشتریان ظاهر می شود-را به آنها ارسال کنند. با وجود آنکه مخاطبان، به افراد در مجاورت آن کسب و کار و کسانی که از سیگنال بلوتوث یا wi-fi استفاده می کنند، محدود می شوند، اما پیام های ارسالی کاربرپسند هستند به گونه ای که احتمال زیادی وجود دارد که با دیدن آن ها، مشتری از کسب و کار موردنظر بازدید کند.

تکنیک های بازاریابی مجاورتی:

همان گونه که گفته شد، بازاریابی مجاورتی، اشاعه محتوای تبلیغاتی به صورت بی سیم، بر اساس مکان و زمان خاص است. این نوع بازاریابی با بکارگیری مجموعه ای از روش های مختلف می تواند پیاده سازی شود و با دستگاه های هوشمند مختلف مثل اسمارت فون ها، تبلت ها، و… منطبق است.

  • NFC. فروشگاه های خرده فروشی می توانند NFC را بر روی قفسه ها برای اطلاعات محصول بکار بگیرند.

  • Geofencing. سیستم های بازاریابی پیام متنی( Text message marketing systems)، می توانند از موقعیت شما استفاده کنند و پیام های متنی را به کلیه دستگاه هایی که در آن منطقه ی خاص قرار دارند، ارسال کنند، که به آن، حصارکشی جغرافیایی پیامکی یا SMS Geofencing نیز گفته می شود. این سیستم یک تکنولوژی دقیق نیست، اما برای اطمینان از ارسال پیام به مخاطب هدف، در زمان موردنظر، مفید است.

  • بلوتوث. خرده فروشی ها می توانند با کمک بیکن ها، به تلفن هوشمند شما متصل شوند. یک نرم افزار تلفن همراه، این تکنولوژی را فعال می کند و اجازه دسترسی می گیرد. فروشگاه، می تواند محتوای خاصی را از طریق بلوتوث، یا وب سایت محلی با Wi Fi ، یا با بکارگیری بیکن-مثل نقطه دسترسی به اینترنت- به شما منتقل کند، و شما بدون هیچ ارتباط اینترنتی، اطلاعات و خدمات تعاملی دریافت می کنید.

  • مرورگر موبایل. دستگاه دارای اینترنت-که توسط کاربر، مختصات قابل رویت دارد. شما از طریق مرورگر تلفن همراه می توانید سایت شرکت را روی تلفن خود زمانی که در مجاورت یک منطقه قرار دارید، بینید، و می توانید محتوای پویا- که بر اساس موقعیت جغرافیایی هدفگزاری شده- را با، یا بدون Wi Fi دریافت کنید.

  • WiFi Hotspot. اگر شما به کانکشنی مثلا در فرودگاه ها متصل شده باشید، موجی از محتوای بازاریابی پویا-مستقیما از طریق مرورگر وب- برای شما ارسال می شود.

بازاریابی مجاورتی برای مشاهده ادامه مطلب در بخش دوم، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

هوشمند سازی فرودگاه بین المللی TOM JOBIM با تکنولوژی آیبیکن
خانه خدا هوشمند به تکنولوژی آیبیکن – مکه هوشمند
تشکیل پایگاه داده جامع از مشتریان با تکنولوژی آیبیکن
اینترنت اشیا برای شهرهای هوشمند – بیکن ها هدایت کننده مسیر
راز یک بازاریابی مجاورتی موفق : ایجاد تجربه عالی در ذهن مشتری
مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.