دانلود اپلیکیشن آتینو

اینترنت اشیا برای شهرهای هوشمند – بیکن ها هدایت کننده مسیر

پیش بینی می شود تا سال 2050، حدود 66 درصد جمعیت جهان، شهرنشین خواهد شد و 6.4 میلیارد نفر در مراکز شهری زندگی خواهند کرد. این افزایش جمعیت شهری از 3.9 میلیارد نفر به 6.4 میلیارد نفر، به شدت قابل توجه است. چنین افزایشی در نرخ شهرنشینی قطعا تهدیدهای اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی بر روی زیرساخت های فعلی جهان خواهد داشت. به عنوان مثال هزینه های اقتصادی ناشی از افزایش جمعیت در مناطق شهری و اطراف آن در ایالات متحده آمریکا تا سال 2030 به 186 میلیارد دلار می رسد.

اینترنت اشیا چگونه به هوشمند شدن شهرها کمک خواهد کرد؟

ظهور اینترنت اشیا و تکنولوژی آیبیکن به دولت مردان کمک خواهد کرد تا چالش ها و مشکلات شهری را بهتر حل کنند. به طور مثال هوشمند سازی حمل و نقل عمومی، فرآیند انتقال و جابه جایی افراد در سطح شهر را بسیار آسان می نماید. شهروندان با نصب تنها یک اپلیکیشن روی گوشی هوشمند خود می توانند از امکانات منحصر به فرد تکنولوژی آیبیکن استفاده کنند. افراد می توانند وسایل نقلیه عمومی اطراف خود را مشاهده کنند، مبدا و مقصد خود را روی اپلیکیشن تعیین کنند و مشاهده کنند که بهترین مسیر با بهترین قیمت را می توانند با کدام نوع وسیله نقلیه طی کنند. افراد می توانند هزینه جابه جایی که به صورت خودکار توسط اپلیکیشن مشخص می شود را از طریق اپلیکیشن پرداخت کنند. اینترنت اشیا و تکنولوژی آیبیکن در حمل و نقل عمومی مزایای زیادی دارد که در پست های پیشین به طور مفصل توضیح داده شده است.

از دیگر نمونه های بسیار خوبی که اینترنت اشیا می تواند به تقویت فضاهای شهری کمک کند، می توان به هوشمند سازی سطل های زباله در سطح شهر اشاره کرد. به طور مثال زمانی که سطل زباله ای کاملا پر شد، به طور خودکار یک پیام ارسال کند و اطلاع دهد که نیاز به تخلیه دارد. با این کار، از آلودگی شهری به شدت کاسته می شود و زباله ها به موقع از سطح شهر جمع آوری می شوند.

نقش بیکن ها در شهرهای هوشمند

برای اینکه یک شهر واقعا هوشمند داشته باشیم، بسیار مهم است که زیرساخت های طراحی شده آن بیش از حد خودکار و محلی باشند. در اینجاست که نقش و تاثیر بیکن ها در هوشمند سازی شهرها پر رنگ می شود. شهر ها به وسیله بیکن ها می توانند یک شبکه خصوصی را برای جمع آوری داده از شهروندان و ارسال داده به آن ها، راه اندازی کنند. بهترین مزیت استفاده از بیکن ها در مقایسه با سایر تکنولوژی های شهر هوشمند، ارزان قیمت بودن آن است. با استفاده از تکنولوژی بلوتوث هوشمند که مصرف انرژی پایینی دارد، می توان کنترل شهرها را از راه دور به دست گرفت و برای بهبود بهره وری تلاش کرد. تکنولوژی آیبیکن ترکیبی از چندین تکنولوژی از جمله تلفن همراه، وای فای و بلوتوث است. بدون شک می توان گفت بیکن های هوشمند به خاطر توانایی های خود در تبلیغ مبتنی بر مکان پیام های تبلیغاتی مانند کوپن تخفیف و پیشنهادات ویژه، بسیار مشهور و شناخته شده اند.

برخی از پست های پیشین مرتبط با این پست : 

فروشگاه هوشمند با آیبیکن

سوپرمارکت های هوشمند با آیبیکن

حمل و نقل عمومی هوشمند به وسیله تکنولوژی آیبیکن

هوشمند سازی فرودگاه ها با تکنولوژی آیبیکن

پارکینگ ها و تکنولوژی آیبیکن – پارکینگ هوشمند

هوشمند سازی مدارس و مراکز آموزشی با تکنولوژی آیبیکن

 

 

مطالب مرتبط:

چگونه تکنولوژی آیبیکن به افزایش فروش کسب و کارهای کوچک کمک می کند؟

تکنولوژی آیبیکن (iBeacon technology) به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کند تا فروش خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهند.

شش راه برای بهبود تجربه افراد در کتابخانه ها با تکنولوژی آیبیکن

بیکن ها را می توان در نقاط کلیدی کتابخانه نصب کرد و از این طریق مراجعه کنندگان را از طریق تور مجازی به نقاط مختلف کتابخانه هدایت کرد. هنگامی که افراد به نقاط استراتژیک رسیدند می توان با ارسال ویدئو یا تصویر، به آن ها اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده بهتر از این منطقه را ارائه داد.

بهبود استراتژی بازاریابی کافه ها و کافی شاپ ها با تکنولوژی آیبیکن

چگونه مشتریان جدید را به کافی شاپ خود جذب کنید؟ مکان خوب، محیط منحصر به فرد و دوستانه، ارائه با کیفیت نوشیدنی ها و… می تواند شروع خوبی باشد، اما این شروع با توجه به اینکه هر کسی می تواند در هر کجا که باشد(حتی گاهی اوقات آنلاین)، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهد؛ کافی است؟

مزایای تکنولوژی آیبیکن (iBeacon) و آینده آن در صنعت خرده فروشی

اپل در سال 2013، تکنولوژی آیبیکن را در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی معرفی کرد. تکنولوژی آیبیکن به طور قابل ملاحظه ای در صنعت خرده فروشی تغییر و تحول ایجاد کرده است. در حقیقت، برخی از افراد معتقدند که آیبیکن، انگیزه خرید از فروشگاه های آنلاین را کاهش می دهد و متقابلا نقش مهمی در خرید مردم از فروشگاه های فیزیکی خواهد داشت و موجب افزایش فروش کسب و کار ها می شود. تحقیقات انجام شده تخمین زده اند که حدود 5.2 میلیارد خرده فروشی در طول پنج سال آینده بر روی تکنولوژی آیبیکن سرمایه گذاری خواهند کرد.

استفاده از آیبیکن (iBeacon) در استراتژی بازاریابی کافه ها و رستوران ها

در سال 2017، با انفجار عرضه بیکن ها در سراسر دنیا، قیمت این دستگاه های بلوتوثی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و قابلیت های استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که حتی رستوران های کوچک نیز، تعدادی بیکن در رستوران خود نصب کرده اند.

مسابقه “قلباتو آخر پاییز بشمر”

آتینو با همکاری مگااستور کیوان، در آخرین ماه پاییز یه مسابقه هیجان انگیز راه انداخته.
بدون قرعه کشی آیفون 8 ببر.

استفاده از تکنولوژی آیبیکن(iBeacon) در صنعت املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از صنایعی است که اخیرا به بازاریابی مبتنی بر بیکن برای بهبود تجربه مشتری، علاقه زیادی پیدا کرده است. با رشد چشمگیر تابلوهای تبلیغاتی برای خرید و فروش ملک، دیگر این شیوه تبلیغاتی کارایی و اثربخشی لازم را ندارد و بازاریابان فعال در حوزه املاک، باید شیوه های متفاوتی را پیش گیرند. امروزه بهتر از ارائه اطلاعات به مشتری روی گوشی های هوشمند راهی وجود دارد؟! قطعا خیر.

مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.