دانلود اپلیکیشن آتینو

در بخش قبل، توضیح مختصری درباره بازاریابی مجاورتی و تکنیک های آن داده شد. در این بخش، چگونگی پیاده سازی این نوع بازاریابی، استفاده کنندگان آن، و نحوه هدفگیری مشتریان را به کمک آن، به اختصار شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

چه کسانی از بازاریابی مجاورتی (proximity marketing) استفاده می کنند؟

تقریبا هر کسب و کار یا خدمتی که در یک مکان ثابت قرار دارد، می تواند استراتژی بازاریابی مجاورتی یا بازاریابی در محیط نزدیک را به کار بگیرد. برای مثال:
خرده فروشان بزرگ، می توانند نقشه فروشگاه، بن های تخفیف، و یا پیشنهادات ویژه را بسته به برنامه های ترفیع و یا وفاداری شان ارسال کنند.
هتل ها می توانند به مشتریانشان درباره محتوای سایت، اطلاع رسانی کنند و یا پیشنهاداتی بر اساس برنامه های وفاداری به آنها ارائه دهند.
رستوران ها می توانند منوی خاص، بن های تخفیف و پیشنهاداتی را برای وفاداری مشتریان یا بازی های برای سرگرم ساختن مشتریان برای بهتر سپری نمودنِ زمان انتظار برای آماده شدن میز غذایشان برای آنها ارسال کنند.
مراکز خرید با کمک این نوع بازاریابی می توانند پکیجی از بن های تخفیف تمامی فروشگاه های موجود در مجموعه و یا پیشنهاداتی برای هر فروشگاه به تنهایی برای مشتریان ارسال کنند.
هاب های سفر مثل فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل عمومی نیز می توانند نقشه ها و یا تبلیغات نمایشی را درباره مقاصد گردشگری محلی با استفاده از این بازاریابی، فراهم کنند.

proximity marketing بازاریابی مجاورتی

چه نوع مشتریانی می توانند با بازاریابی مجاورتی به طور موثر هدف گیری شوند؟

با افزایش دارندگان تلفن های همراه، مکان هایی مثل مراکز خرید، فروشگاه های خرده فروشی بزرگ، و نمایشگاه های تجاری (trade shows)، مکانهایی که مشتریان حدودا یک ساعت را در آنجا می گذارنند، برای کمپین های بازاریابی مجاورتی ، مناطق اصلی محسوب می شوند. این دسته از مشتریان برای خرید مستعدتر هستند و احتمال بیشتری وجود دارد که اطلاعات، تبلیغات و پیشنهادات بازاریابی مجاورتی را روی تلفن همراهشان باز کند. یکی از فواید کلیدی این بازاریابی، این است که پیام ها به درصد بالایی از مشتریان بالقوه ای که در همان محل حضور دارند، ارسال می شود.

بازاریابی مجاورتی چطور پیاده سازی می شود؟

بازاریابی مجاورتی به اقدام فوری و مناسب نیاز دارد- بازاریابان لازم است برای لحظه ای که مشتری در آن موقعیت خاص حاضر می شود و در شرایط پذیرش پیشنهاد است، آماده باشند. این فرصت شاید فقط چند ثانیه باشد و براحتی زمان از دست برود. در یک دسته بندی، بازاریابی مجاورتی به موارد زیر نیاز دارد:
شناخت مشتری: با استفاده از data mining و با توجه به سوابق مشتری در دانلود اپلیکیشن ها، استفاده از وب سایت، ویژگی های دموگرافیک، علاقه مندی ها، خریدها، استفاده از بن های تخفیف، و سوابق خدمت به مشتری می توان شناخت بهتری از آنها کسب نمود که بر اساس این شناخت، فرصتی برای کسب و کارها برای پیشنهادات تبلیغاتی آینده فراهم می شود.
سنسور موقعیت: برای تعیین موقعیت دقیق مشتریان، به استفاده از حداقل 3 آتینوبیکن نیاز است.
تجزیه و تحلیل: پردازش داده های مکانی و علاقه مندی های مشتری.
پیشنهادات آماده برای ارسال: با توجه به فاکتورهای شناخت مشتری، پیشنهادات مناسب می بایست آماده گردد. بازاریابان ممکن است برای مراجعه مشتری بسته به مکانی که مشتری به آن نزدیک است، پیشنهادات مختلفی داشته باشند. یا اینکه پیشنهادات مختلف را بر اساس سن، خریدهای قبلی، یا بازگشت مشتری بعد از یک غیبت طولانی، تعیین کنند.
سیستم بازاریابی خودکار: مدیریت سیستم به نحوی که کلیه مراحل قبل را به صورت خودکار پردازش نموده و پیشنهاد مناسب را در زمان مناسب ارائه نماید.

مطالب مرتبط:

چگونه تکنولوژی آیبیکن به افزایش فروش کسب و کارهای کوچک کمک می کند؟

تکنولوژی آیبیکن (iBeacon technology) به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کند تا فروش خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهند.

شش راه برای بهبود تجربه افراد در کتابخانه ها با تکنولوژی آیبیکن

بیکن ها را می توان در نقاط کلیدی کتابخانه نصب کرد و از این طریق مراجعه کنندگان را از طریق تور مجازی به نقاط مختلف کتابخانه هدایت کرد. هنگامی که افراد به نقاط استراتژیک رسیدند می توان با ارسال ویدئو یا تصویر، به آن ها اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده بهتر از این منطقه را ارائه داد.

بهبود استراتژی بازاریابی کافه ها و کافی شاپ ها با تکنولوژی آیبیکن

چگونه مشتریان جدید را به کافی شاپ خود جذب کنید؟ مکان خوب، محیط منحصر به فرد و دوستانه، ارائه با کیفیت نوشیدنی ها و… می تواند شروع خوبی باشد، اما این شروع با توجه به اینکه هر کسی می تواند در هر کجا که باشد(حتی گاهی اوقات آنلاین)، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهد؛ کافی است؟

مزایای تکنولوژی آیبیکن (iBeacon) و آینده آن در صنعت خرده فروشی

اپل در سال 2013، تکنولوژی آیبیکن را در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی معرفی کرد. تکنولوژی آیبیکن به طور قابل ملاحظه ای در صنعت خرده فروشی تغییر و تحول ایجاد کرده است. در حقیقت، برخی از افراد معتقدند که آیبیکن، انگیزه خرید از فروشگاه های آنلاین را کاهش می دهد و متقابلا نقش مهمی در خرید مردم از فروشگاه های فیزیکی خواهد داشت و موجب افزایش فروش کسب و کار ها می شود. تحقیقات انجام شده تخمین زده اند که حدود 5.2 میلیارد خرده فروشی در طول پنج سال آینده بر روی تکنولوژی آیبیکن سرمایه گذاری خواهند کرد.

استفاده از آیبیکن (iBeacon) در استراتژی بازاریابی کافه ها و رستوران ها

در سال 2017، با انفجار عرضه بیکن ها در سراسر دنیا، قیمت این دستگاه های بلوتوثی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و قابلیت های استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که حتی رستوران های کوچک نیز، تعدادی بیکن در رستوران خود نصب کرده اند.

مسابقه “قلباتو آخر پاییز بشمر”

آتینو با همکاری مگااستور کیوان، در آخرین ماه پاییز یه مسابقه هیجان انگیز راه انداخته.
بدون قرعه کشی آیفون 8 ببر.

استفاده از تکنولوژی آیبیکن(iBeacon) در صنعت املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از صنایعی است که اخیرا به بازاریابی مبتنی بر بیکن برای بهبود تجربه مشتری، علاقه زیادی پیدا کرده است. با رشد چشمگیر تابلوهای تبلیغاتی برای خرید و فروش ملک، دیگر این شیوه تبلیغاتی کارایی و اثربخشی لازم را ندارد و بازاریابان فعال در حوزه املاک، باید شیوه های متفاوتی را پیش گیرند. امروزه بهتر از ارائه اطلاعات به مشتری روی گوشی های هوشمند راهی وجود دارد؟! قطعا خیر.

مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.