دانلود اپلیکیشن آتینو

پیش از این توضیح دادیم که آتینوبیکن یک دستگاه اطلاع رسانی و تبلیغاتی کوچک است. جالب است بدانید که یکی از کاربردهای این دستگاه، نوعی بازاریابی به نام ” بازاریابی مجاورتی (proximity marketing)”  می باشد. پس در این باره بیشتر بدانیم.

بازاریابی مجاورتی ( proximity marketing ) چیست؟

proximity marketing یکی از روش های جدید تبلیغات و بازاریابی است که ترجمه تحت الفظی آن، “بازاریابی مجاورتی” یا “بازاریابی نزدیکی” است، و گاهی “بازاریابی در محیط نزدیک” و “بازاریابی فرامحلی” (hyperlocal marketing) نیز نامیده می شود. این نوع بازاریابی، از تکنولوژی تلفن همراه، برای ارسال پیام های بازاریابی به دستگاه های موبایل کاربرانی که در مجاورت آن کسب و کار هستند، استفاده می کند. در این شیوه بازاریابی، بازار هدف، افرادی هستند که دارای دستگاهی مجهز به تکنولوژی بلوتوث یا WiFi می باشند و پیام ها توسط کسب و کارها، به صورت الکترونیکی، به امید برقراری ارتباط با مشتریان در همان نزدیکی ارسال می شود.

بازاریابان می توانند از طریق سیگنال  بلوتوث یا WiFi، محتوا- که شبیه به یک پیام فرامتنی است و به صورت خودکار روی دستگاه موبایل مشتریان ظاهر می شود-را به آنها ارسال کنند. با وجود آنکه مخاطبان، به افراد در مجاورت آن کسب و کار و کسانی که از سیگنال بلوتوث یا wi-fi استفاده می کنند، محدود می شوند، اما پیام های ارسالی کاربرپسند هستند به گونه ای که احتمال زیادی وجود دارد که با دیدن آن ها، مشتری از کسب و کار موردنظر بازدید کند.

تکنیک های بازاریابی مجاورتی:

همان گونه که گفته شد، بازاریابی مجاورتی، اشاعه محتوای تبلیغاتی به صورت بی سیم، بر اساس مکان و زمان خاص است. این نوع بازاریابی با بکارگیری مجموعه ای از روش های مختلف می تواند پیاده سازی شود و با دستگاه های هوشمند مختلف مثل اسمارت فون ها، تبلت ها، و… منطبق است.

  • NFC. فروشگاه های خرده فروشی می توانند NFC را بر روی قفسه ها برای اطلاعات محصول بکار بگیرند.

  • Geofencing. سیستم های بازاریابی پیام متنی( Text message marketing systems)، می توانند از موقعیت شما استفاده کنند و پیام های متنی را به کلیه دستگاه هایی که در آن منطقه ی خاص قرار دارند، ارسال کنند، که به آن، حصارکشی جغرافیایی پیامکی یا SMS Geofencing نیز گفته می شود. این سیستم یک تکنولوژی دقیق نیست، اما برای اطمینان از ارسال پیام به مخاطب هدف، در زمان موردنظر، مفید است.

  • بلوتوث. خرده فروشی ها می توانند با کمک بیکن ها، به تلفن هوشمند شما متصل شوند. یک نرم افزار تلفن همراه، این تکنولوژی را فعال می کند و اجازه دسترسی می گیرد. فروشگاه، می تواند محتوای خاصی را از طریق بلوتوث، یا وب سایت محلی با Wi Fi ، یا با بکارگیری بیکن-مثل نقطه دسترسی به اینترنت- به شما منتقل کند، و شما بدون هیچ ارتباط اینترنتی، اطلاعات و خدمات تعاملی دریافت می کنید.

  • مرورگر موبایل. دستگاه دارای اینترنت-که توسط کاربر، مختصات قابل رویت دارد. شما از طریق مرورگر تلفن همراه می توانید سایت شرکت را روی تلفن خود زمانی که در مجاورت یک منطقه قرار دارید، بینید، و می توانید محتوای پویا- که بر اساس موقعیت جغرافیایی هدفگزاری شده- را با، یا بدون Wi Fi دریافت کنید.

  • WiFi Hotspot. اگر شما به کانکشنی مثلا در فرودگاه ها متصل شده باشید، موجی از محتوای بازاریابی پویا-مستقیما از طریق مرورگر وب- برای شما ارسال می شود.

بازاریابی مجاورتی برای مشاهده ادامه مطلب در بخش دوم، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

چگونه تکنولوژی آیبیکن به افزایش فروش کسب و کارهای کوچک کمک می کند؟

تکنولوژی آیبیکن (iBeacon technology) به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کند تا فروش خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهند.

شش راه برای بهبود تجربه افراد در کتابخانه ها با تکنولوژی آیبیکن

بیکن ها را می توان در نقاط کلیدی کتابخانه نصب کرد و از این طریق مراجعه کنندگان را از طریق تور مجازی به نقاط مختلف کتابخانه هدایت کرد. هنگامی که افراد به نقاط استراتژیک رسیدند می توان با ارسال ویدئو یا تصویر، به آن ها اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده بهتر از این منطقه را ارائه داد.

بهبود استراتژی بازاریابی کافه ها و کافی شاپ ها با تکنولوژی آیبیکن

چگونه مشتریان جدید را به کافی شاپ خود جذب کنید؟ مکان خوب، محیط منحصر به فرد و دوستانه، ارائه با کیفیت نوشیدنی ها و… می تواند شروع خوبی باشد، اما این شروع با توجه به اینکه هر کسی می تواند در هر کجا که باشد(حتی گاهی اوقات آنلاین)، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهد؛ کافی است؟

مزایای تکنولوژی آیبیکن (iBeacon) و آینده آن در صنعت خرده فروشی

اپل در سال 2013، تکنولوژی آیبیکن را در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی معرفی کرد. تکنولوژی آیبیکن به طور قابل ملاحظه ای در صنعت خرده فروشی تغییر و تحول ایجاد کرده است. در حقیقت، برخی از افراد معتقدند که آیبیکن، انگیزه خرید از فروشگاه های آنلاین را کاهش می دهد و متقابلا نقش مهمی در خرید مردم از فروشگاه های فیزیکی خواهد داشت و موجب افزایش فروش کسب و کار ها می شود. تحقیقات انجام شده تخمین زده اند که حدود 5.2 میلیارد خرده فروشی در طول پنج سال آینده بر روی تکنولوژی آیبیکن سرمایه گذاری خواهند کرد.

استفاده از آیبیکن (iBeacon) در استراتژی بازاریابی کافه ها و رستوران ها

در سال 2017، با انفجار عرضه بیکن ها در سراسر دنیا، قیمت این دستگاه های بلوتوثی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و قابلیت های استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که حتی رستوران های کوچک نیز، تعدادی بیکن در رستوران خود نصب کرده اند.

مسابقه “قلباتو آخر پاییز بشمر”

آتینو با همکاری مگااستور کیوان، در آخرین ماه پاییز یه مسابقه هیجان انگیز راه انداخته.
بدون قرعه کشی آیفون 8 ببر.

استفاده از تکنولوژی آیبیکن(iBeacon) در صنعت املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از صنایعی است که اخیرا به بازاریابی مبتنی بر بیکن برای بهبود تجربه مشتری، علاقه زیادی پیدا کرده است. با رشد چشمگیر تابلوهای تبلیغاتی برای خرید و فروش ملک، دیگر این شیوه تبلیغاتی کارایی و اثربخشی لازم را ندارد و بازاریابان فعال در حوزه املاک، باید شیوه های متفاوتی را پیش گیرند. امروزه بهتر از ارائه اطلاعات به مشتری روی گوشی های هوشمند راهی وجود دارد؟! قطعا خیر.

مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.