دانلود اپلیکیشن آتینو

در ادامه بحثِ قسمت قبل، برای درک بهتر ماهیت آتینوبیکن، این بار تکنولوژی NFC را با تکنولوژی ibeacon مقایسه می کنیم. پس با ما همراه باشید.

NFC

NFC مخفف Near Field Communication یا ارتباطات حوزه نزدیک، مجموعه ای از پروتکل های ارتباطی است که دو دستگاه الکترونیکی -که یکی معمولا یک دستگاه قابل حمل، مثل یک اسمارت فون است -را زمانی که در فاصله کمتر از 10 سانتی متری (4 اینچ) از یکدیگر قرار دارند، قادر به برقراری ارتباط می کند، به عبارتی ان اف سی، یک تکنولوژی ارتباطی بی سیم است که ارتباطات کوتاه برد را بین دستگاه های الکترونیکی ایجاد می کند و اجازه می دهد که مقادیر کم دیتا بین یک تگ NFC و یک دستگاه مجهز به Android ، و یا بین دو دستگاه مجهز به اندروید به اشتراک گذاشته شود.

2

مقایسه بکارگیری تکنولوژی NFC و ibeacon:

بکارگیری تکنولوژی NFC، نیازمند استفاده از  تگ های ان اف سی (NFC tags) و گیرنده های دارای تراشه NFC می باشد. از آنجایی که این تراشه ها در تمامی تلفن های همراه وجود ندارد، این مسئله در استفاده از این تکنولوژی ایجاد محدودیت می کند. در حالی که بکارگیری آیبیکن ها (ibeacon) نیازمند استفاده از بیکن (beacon) و گیرنده دارای بلوتوث کم انرژی (BLE) است و نکته حائز اهمیت این است که تکنولوژی بلوتوث 4.0 یا بلوتوث هوشمند، در تمامی اسمارت فون های هوشمند وجود دارد و هیچ هزینه ای در مقایسه با تراشه های NFC برای تلفن های همراه ندارد.

از سویی دیگر، در بکارگیری تکنولوژی NFC، می بایست بر روی تک تک محصولات، یک تگ NFC، نصب شود، در حالی که در یک فضای فروشگاهی بزرگ تنها به تعداد محدودی بیکن نیاز است. همچنین، NFC، فقط در محدوده بسیار نزدیک کار می کند. در تئوری، محدوده NFC، تا 20 سانتی متری ( 7.87 اینچ) است. اما دامنه مطلوب واقعی کمتر از 4 سانتی متری (1.57 اینچ) است. ولی محدوده تحت پوشش آیبیکن ها بسته به نوع آنها تا 70 متر( تقریبا 2755 اینچ) است.

مقایسه آیبیکن با NFC

بنابراین تکنولوژی آیبیکن، در مقایسه با تکنولوژی NFC از برتری حائز اهمیتی برخوردار است.

مطالب مرتبط:

چگونه تکنولوژی آیبیکن به افزایش فروش کسب و کارهای کوچک کمک می کند؟

تکنولوژی آیبیکن (iBeacon technology) به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کند تا فروش خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهند.

شش راه برای بهبود تجربه افراد در کتابخانه ها با تکنولوژی آیبیکن

بیکن ها را می توان در نقاط کلیدی کتابخانه نصب کرد و از این طریق مراجعه کنندگان را از طریق تور مجازی به نقاط مختلف کتابخانه هدایت کرد. هنگامی که افراد به نقاط استراتژیک رسیدند می توان با ارسال ویدئو یا تصویر، به آن ها اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده بهتر از این منطقه را ارائه داد.

بهبود استراتژی بازاریابی کافه ها و کافی شاپ ها با تکنولوژی آیبیکن

چگونه مشتریان جدید را به کافی شاپ خود جذب کنید؟ مکان خوب، محیط منحصر به فرد و دوستانه، ارائه با کیفیت نوشیدنی ها و… می تواند شروع خوبی باشد، اما این شروع با توجه به اینکه هر کسی می تواند در هر کجا که باشد(حتی گاهی اوقات آنلاین)، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهد؛ کافی است؟

مزایای تکنولوژی آیبیکن (iBeacon) و آینده آن در صنعت خرده فروشی

اپل در سال 2013، تکنولوژی آیبیکن را در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی معرفی کرد. تکنولوژی آیبیکن به طور قابل ملاحظه ای در صنعت خرده فروشی تغییر و تحول ایجاد کرده است. در حقیقت، برخی از افراد معتقدند که آیبیکن، انگیزه خرید از فروشگاه های آنلاین را کاهش می دهد و متقابلا نقش مهمی در خرید مردم از فروشگاه های فیزیکی خواهد داشت و موجب افزایش فروش کسب و کار ها می شود. تحقیقات انجام شده تخمین زده اند که حدود 5.2 میلیارد خرده فروشی در طول پنج سال آینده بر روی تکنولوژی آیبیکن سرمایه گذاری خواهند کرد.

استفاده از آیبیکن (iBeacon) در استراتژی بازاریابی کافه ها و رستوران ها

در سال 2017، با انفجار عرضه بیکن ها در سراسر دنیا، قیمت این دستگاه های بلوتوثی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و قابلیت های استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که حتی رستوران های کوچک نیز، تعدادی بیکن در رستوران خود نصب کرده اند.

مسابقه “قلباتو آخر پاییز بشمر”

آتینو با همکاری مگااستور کیوان، در آخرین ماه پاییز یه مسابقه هیجان انگیز راه انداخته.
بدون قرعه کشی آیفون 8 ببر.

استفاده از تکنولوژی آیبیکن(iBeacon) در صنعت املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از صنایعی است که اخیرا به بازاریابی مبتنی بر بیکن برای بهبود تجربه مشتری، علاقه زیادی پیدا کرده است. با رشد چشمگیر تابلوهای تبلیغاتی برای خرید و فروش ملک، دیگر این شیوه تبلیغاتی کارایی و اثربخشی لازم را ندارد و بازاریابان فعال در حوزه املاک، باید شیوه های متفاوتی را پیش گیرند. امروزه بهتر از ارائه اطلاعات به مشتری روی گوشی های هوشمند راهی وجود دارد؟! قطعا خیر.

مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.