دانلود اپلیکیشن آتینو

موقعیت یابی در فضای بسته

موقعیت یابی در فضای بسته چگونه هست؟

تکنولوژی های موقعیت یابی درون فضاهای بسته فراتر از فاز آزمایشی است و در انواع سازمان ها در جهت بهبود تجربه مشتریانشان بکار گرفته می شود. پتانسیل زیادی برای استفاده از این تکنولوژی درون موزه ها، مراکز خرید، فرودگاه ها، پارک ها، کنفرانس ها و رویدادهای سازمان، در واقع در هر جایی که مسریابی در محیط بسته و محتوای مبتنی بر مکان اهمیت دارد، وجود دارد. در این قسمت سعی داریم انواع تکنولوژی هایی که برای موقعیت یابی درون فضاهای بسته بکار گرفته می شوند را معرفی کنیم: (قابل ذکر است که این تکنولوژی ها از لحاظ دقت، هزینه و تلاش، تفاوت دارند)

بلوتوث کم انرژی

بلوتوث های کم انرژی، هسته اصلی تکنولوژی های موقعیت یابی در فضای بسته هستند که امروزه در اکثر تلفن های همراه هوشمند قابل دسترس اند. آیبیکن ها که ارزان و کوچک هستند و نیازی به منبع انرژی بیرونی ندارند، از بلوتوث کم انرژی استفاده می کنند.

وای فای

وای فای در روشی مشابه بیکن های بلوتوث کم انرژی استفاده می شود، اما در مقایسه با بیکن های بلوتوث کم انرژی، به منبع انرژی بیرونی و نیز هزینه های نصب بیشتر نیاز دارد. سیگنال آن قوی تر است و نسبت به بلوتوث کم انرژی فاصله بیشتری را پوشش می دهد.

تشخیص میدان مغناطیسی

با توجه به اینکه برخی از گوشی های هوشمند توانایی دریافت و تشخیص میدان مغناطیسی را دارند، با استفاده از دستگاه هایی مانند سیستم های حضور و غیاب که امواج مغناطیسی ایجاد می کنند، می توان از این دستگاه ها برای موقعیت یابی درون فضاهای بسته استفاده کرد. این تکنولوژی در شرایط خاصی که میدان مغناطیسی داخلی، ثابت است، به کار می رود.

تکنولوژی ارتباطات حوزه نزدیک (NFC)

NFC، شامل تراشه های کوچکی است که به منبع انرژی نیاز ندارد، در صورتی که دستگاه در فاصله 30 سانتی متری از تراشه قرار داشته باشد، قادر به تشخیص تراشه و خواندن شماره سریال آن می باشد. امروزه علاوه بر بکارگیری این تکنولوژی در سیستم های نقطه فروش، از آن برای موقعیت یابی دقیق داخلی در فاصله 30 سانتی متری نیز استفاده می شود. تکنولوژی NFC تنها بر روی دستگاه های موبایل جدیدتر در دسترس است. و از آنجایی که راحت تر از کدهای QR هست، جایگیزین کدهای QR خواهد بود. چرا که کدهای QR حتما باید مشاهده شوند و به دوربین و نور خوب نیازمندند click over here.

ژیروسکوپ

ژیروسکوپ، یک دستگاه برای اندازه گیری یا حفظ جهت گیری براساس اصول حفاظت از حرکت زاویه ای است. اکثر گوشی های هوشمند یک ژیروسکوپ و قطب نما دارند.

در نهایت با توجه به مطالب ذکر شده به نظر می رسد برای ورود به بازار موقعیت یابی در فضاهای بسته، استفاده از بلوتوث کم انرژی به دلیل دارا بودن ویژگی هایی نظیرقابلیت اعتماد، دقیق بودن، آسانی حفظ و نصب و راه اندازی، و نیز از آنجایی که GPS در محیط بسته کار نمی کند بهتر و مفیدتر است و این تکنولوژی یک جایگزین خوب برای موقعیت یابی و مسیریابی در فضای بسته می باشد.

 

مطالب مرتبط:

چگونه تکنولوژی آیبیکن به افزایش فروش کسب و کارهای کوچک کمک می کند؟

تکنولوژی آیبیکن (iBeacon technology) به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کند تا فروش خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهند.

شش راه برای بهبود تجربه افراد در کتابخانه ها با تکنولوژی آیبیکن

بیکن ها را می توان در نقاط کلیدی کتابخانه نصب کرد و از این طریق مراجعه کنندگان را از طریق تور مجازی به نقاط مختلف کتابخانه هدایت کرد. هنگامی که افراد به نقاط استراتژیک رسیدند می توان با ارسال ویدئو یا تصویر، به آن ها اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده بهتر از این منطقه را ارائه داد.

بهبود استراتژی بازاریابی کافه ها و کافی شاپ ها با تکنولوژی آیبیکن

چگونه مشتریان جدید را به کافی شاپ خود جذب کنید؟ مکان خوب، محیط منحصر به فرد و دوستانه، ارائه با کیفیت نوشیدنی ها و… می تواند شروع خوبی باشد، اما این شروع با توجه به اینکه هر کسی می تواند در هر کجا که باشد(حتی گاهی اوقات آنلاین)، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهد؛ کافی است؟

مزایای تکنولوژی آیبیکن (iBeacon) و آینده آن در صنعت خرده فروشی

اپل در سال 2013، تکنولوژی آیبیکن را در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی معرفی کرد. تکنولوژی آیبیکن به طور قابل ملاحظه ای در صنعت خرده فروشی تغییر و تحول ایجاد کرده است. در حقیقت، برخی از افراد معتقدند که آیبیکن، انگیزه خرید از فروشگاه های آنلاین را کاهش می دهد و متقابلا نقش مهمی در خرید مردم از فروشگاه های فیزیکی خواهد داشت و موجب افزایش فروش کسب و کار ها می شود. تحقیقات انجام شده تخمین زده اند که حدود 5.2 میلیارد خرده فروشی در طول پنج سال آینده بر روی تکنولوژی آیبیکن سرمایه گذاری خواهند کرد.

استفاده از آیبیکن (iBeacon) در استراتژی بازاریابی کافه ها و رستوران ها

در سال 2017، با انفجار عرضه بیکن ها در سراسر دنیا، قیمت این دستگاه های بلوتوثی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و قابلیت های استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که حتی رستوران های کوچک نیز، تعدادی بیکن در رستوران خود نصب کرده اند.

مسابقه “قلباتو آخر پاییز بشمر”

آتینو با همکاری مگااستور کیوان، در آخرین ماه پاییز یه مسابقه هیجان انگیز راه انداخته.
بدون قرعه کشی آیفون 8 ببر.

استفاده از تکنولوژی آیبیکن(iBeacon) در صنعت املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از صنایعی است که اخیرا به بازاریابی مبتنی بر بیکن برای بهبود تجربه مشتری، علاقه زیادی پیدا کرده است. با رشد چشمگیر تابلوهای تبلیغاتی برای خرید و فروش ملک، دیگر این شیوه تبلیغاتی کارایی و اثربخشی لازم را ندارد و بازاریابان فعال در حوزه املاک، باید شیوه های متفاوتی را پیش گیرند. امروزه بهتر از ارائه اطلاعات به مشتری روی گوشی های هوشمند راهی وجود دارد؟! قطعا خیر.

پریسا رنجبر

کارشناس ارشد مارکتینگ