دانلود اپلیکیشن آتینو

جذب مشتری

4 راز وفادار ساختن مشتریان از زبان خرده فروشان موفق

بدون داشتن تجربه مشتری استثنایی، ایجاد وفاداری ممکن نیست و بدون وفاداری هم کسب و کارها شکست می خورند. طبق برآوردها، هزینه جذب مشتری جدید، 5 برابر هزینه حفظ مشتریان موجود است.

با این شرایط، پس چرا خرده فروشان تمرکز و تلاش بیشتری را صرف ایجاد وفاداری مشتریان نمی کنند؟

بسیار خوب، برخی از این راه حل ها در اینجا وجود دارد. در این مطلب، 4 فعالیت که خرده فروشان موفق در جهت ایجاد تجربه وفاداری و بازگشت مشتریان به کار می گیرند، آورده شده است:

کسب دانش در مورد مشتریان

با وجود حجم گسترده داده های امروزی، هیچ گونه بهانه ای در رابطه با عدم دسترسی به دانش مشتریان وجود ندارد، فرصت هایی برای کسب بینش در رابطه با افزایش وفاداری وجود دارد، از جستجو در اینترنت و فروشگاه گرفته تا تعامل با مشتریان. آنچه مهم است این است که داده ها در زمان و مکان واقعی جمع آوری شود.

به عنوان مثال، یک خرده فروش می تواند با جمع آوری داده ها در رابطه با مشتریان از تمام کانال ها نظیر تاریخچه خرید مشتریان در سیستم مدیریت روابط مشتری، مرورگرهای وب و فعالیت رسانه های اجتماعی، محصولات موردعلاقه مشتریان را پیش بینی کرده و پیشنهادات شخصی سازی شده را در زمان واقعی و از طریق سایر کانال ها، به آن ها ارائه دهد.

قبل از اینکه مشریان کاری را انجام دهند، ببینید به چه چیزی نیاز دارند؟

هنگامی که یک فرصت برای بهبود تجربه مشتری، شناسایی شد، گام بعدی فکر کردن در رابطه با اجرایی ساختن آن است. به عنوان مثال، گاهی اوقات یک ایمیل یادآوری و یا پیام متنی اعلام تخفیف، برای تکمیل معامله کافی است. آنچه ارزشمند است، شناسایی بهترین روش های کاری برای هر سناریو و حداکثرسازی فرصت، با هر چه بیشتر درگیر ساختن مشتریان است.

با مشتریان تان از طریق تمام کانال های موجود، ارتباط برقرار کنید.

ارتباط با مشتریان تنها از طریق یک کانال امکان پذیر و موثر نیست، چرا که امروزه مشتریان از انواع کانال ها استفاده می کنند.

رابطه بین شرکت شما و مشتریان باید از طریق تمام کانال ها و بدون وقفه صورت گیرد تا مشتریان نیازی به تکرار مساله شان نداشته باشند.

خرده فروشان موفق برای کسب داده های جزئی در رابطه با مشتریان شان، از یک سیستم مدیریت مشتری یکپارچه استفاده می کنند.

در همه حال به مشتریان تان خدمات ارائه دهید.

در 5 سال گذشته، اهمیت راه حل های چندکاناله در عملیات خرده فروشی برجسته شده اند.

خرده فروشان در جستجوی راه هایی برای مدیریت کانال های چندگانه به منظور ایجاد یک تجربه مشتری بی وقفه می باشند. خرده فروشان موفق با فراهم اوردن این امکان که مشتریان بتوانند از سراسر کانال ها –از جمله در فروشگاه، به صورت آنلاین، از طریق تلفن همراه، و…_ ارتباط برقرار کنند، تجربه مثبت و وفاداری مشتری را ایجاد می کنند.

به عنوان مثال، یک مشتری قبل از رفتن به فروشگاه، از سایت فروشگاه دیدن کرده و آیتم موردنظرش را جستجو می کند. به این ترتیب با ثبت سابقه جستجوی فرد در سایت، و از طریق بیکن های نصب شده در فروشگاه و یا کارت های وفاداری، کارکنان فروشگاه از حضور مشتری مطلع شده و می توانند پیشنهادات شخصی سازی شده به مشتری ارائه دهند. علاوه بر آن، می توانند اطلاعاتی در رابطه با کالایی که مشتری به صورت آنلاین مشاهده کرده است، و یا حتی ترفیع های ویژه را به تلفن همراه مشتری ارسال کنند.

مطالب مرتبط:

چگونه تکنولوژی آیبیکن به افزایش فروش کسب و کارهای کوچک کمک می کند؟

تکنولوژی آیبیکن (iBeacon technology) به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کند تا فروش خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهند.

شش راه برای بهبود تجربه افراد در کتابخانه ها با تکنولوژی آیبیکن

بیکن ها را می توان در نقاط کلیدی کتابخانه نصب کرد و از این طریق مراجعه کنندگان را از طریق تور مجازی به نقاط مختلف کتابخانه هدایت کرد. هنگامی که افراد به نقاط استراتژیک رسیدند می توان با ارسال ویدئو یا تصویر، به آن ها اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده بهتر از این منطقه را ارائه داد.

بهبود استراتژی بازاریابی کافه ها و کافی شاپ ها با تکنولوژی آیبیکن

چگونه مشتریان جدید را به کافی شاپ خود جذب کنید؟ مکان خوب، محیط منحصر به فرد و دوستانه، ارائه با کیفیت نوشیدنی ها و… می تواند شروع خوبی باشد، اما این شروع با توجه به اینکه هر کسی می تواند در هر کجا که باشد(حتی گاهی اوقات آنلاین)، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهد؛ کافی است؟

مزایای تکنولوژی آیبیکن (iBeacon) و آینده آن در صنعت خرده فروشی

اپل در سال 2013، تکنولوژی آیبیکن را در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی معرفی کرد. تکنولوژی آیبیکن به طور قابل ملاحظه ای در صنعت خرده فروشی تغییر و تحول ایجاد کرده است. در حقیقت، برخی از افراد معتقدند که آیبیکن، انگیزه خرید از فروشگاه های آنلاین را کاهش می دهد و متقابلا نقش مهمی در خرید مردم از فروشگاه های فیزیکی خواهد داشت و موجب افزایش فروش کسب و کار ها می شود. تحقیقات انجام شده تخمین زده اند که حدود 5.2 میلیارد خرده فروشی در طول پنج سال آینده بر روی تکنولوژی آیبیکن سرمایه گذاری خواهند کرد.

استفاده از آیبیکن (iBeacon) در استراتژی بازاریابی کافه ها و رستوران ها

در سال 2017، با انفجار عرضه بیکن ها در سراسر دنیا، قیمت این دستگاه های بلوتوثی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و قابلیت های استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که حتی رستوران های کوچک نیز، تعدادی بیکن در رستوران خود نصب کرده اند.

مسابقه “قلباتو آخر پاییز بشمر”

آتینو با همکاری مگااستور کیوان، در آخرین ماه پاییز یه مسابقه هیجان انگیز راه انداخته.
بدون قرعه کشی آیفون 8 ببر.

استفاده از تکنولوژی آیبیکن(iBeacon) در صنعت املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از صنایعی است که اخیرا به بازاریابی مبتنی بر بیکن برای بهبود تجربه مشتری، علاقه زیادی پیدا کرده است. با رشد چشمگیر تابلوهای تبلیغاتی برای خرید و فروش ملک، دیگر این شیوه تبلیغاتی کارایی و اثربخشی لازم را ندارد و بازاریابان فعال در حوزه املاک، باید شیوه های متفاوتی را پیش گیرند. امروزه بهتر از ارائه اطلاعات به مشتری روی گوشی های هوشمند راهی وجود دارد؟! قطعا خیر.

پریسا رنجبر

کارشناس ارشد مارکتینگ